Relatywnie często słyszę prośbę o polecenie książek na temat rozwoju kreatywności. Odpowiedź na to jest o tyle trudna, że każdy rozumie pod pojęciem rozwoju kreatywności coś zupełnie innego. Jedni szukają ćwiczeń, inni inspiracji, ktoś pragnie przepracować sobie blokady, a ktoś inny potrzebuje zachęty i odwagi.

Wakacje to moment, w którym większość biznesów odrobinę zwalnia, część osób pracuje na 3/4 gwizdka i jest trochę więcej wolnego czasu. Ot, choćby dlatego, jak słusznie zauważył Andrzej Tucholski, że dzień jest dłuższy i później łapie zmęczenie.

Poniżej zamieszczam więc listę 10 (a tak naprawdę 13) bardzo różnych książek, z których każda „krąży” wokół tematu rozwoju kreatywności, chociaż jednocześnie każda przedstawia go trochę inaczej.

Wszystkie z poniżej wymienionych książek czytałem, a niektóre mam w wersji elektronicznej, więc chętnie wskażę, gdzie można je dostać. Napiszcie na FB.

Kolejność przypadkowa:

 1. OSHO „Kreatywność”

  Duchowy przewodnik dla odblokowania twórczego potencjału. OSHO opowiada o pięciu przeszkodach i czterech kluczach do uwolnienia wewnętrznej mocy. Czy przypadkiem sumują się w 9, magiczną liczbę buddyzmu? Bardzo ciekawie napisana, wypchana anegdotami i przypowieściami, pozycja jednego z najbardziej znanych współczesnych przywódców duchowych.

 1. Krzysztof J. Szmidt „Trening Kreatywności”

  Dopiero przygotowując to zestawienie zdałem sobie sprawę, że to jedyna książka napisana przez Polaka, którą polecam (chciałbym to zmienić, więc liczę na wasze propozycje). Jest to zbiór ponad 150 ćwiczeń pomagających rozwijać podstawowe narzędzia kreatywności, czyli myślenie eksploracyjne, kombinacyjne i transformacyjne. Szczególnie polecam osobom, które chciałyby prowadzić własne szkolenia lub urozmaicić pracę zespołu. Doskonale nadaje się też jako uzupełnienie metodologii design thinking jako przerywniki moderatora.

 1. Ken Robinson „Oblicza umysłu. Ucząc się kreatywności”

  Bardzo ważna pozycja, szczególnie dla osób, które chciałyby mieć nieco szerszy wgląd w rozumienie procesów sprawiających, że pozbywamy się naszej dziecięcej wyobraźni. Robinson – guru nauki o rozwoju kreatywności – pokazuje w bardzo precyzyjny sposób, co można robić na poziomie instytucji i organizacji, aby zwiększać kreatywny potencjał zespołów i jednostek. Polecam zacząć od słynnego TEDa „Do Schools Kill Creativity?“.

 1. Paul Arden „Cokolwiek myślisz pomyśl odwrotnie” i „Nieważne, jak dobry jesteś, ważne, jak dobry chcesz być”

  Dwie doskonałe pozycja, a jedna lepsza od drugiej. Już sama forma, oparta głównie na grafice i krótkich tekstach, jest ciekawa. Mnóstwo przemyśleń i wniosków od weterana marketingu i jednej z najważniejszych osób z branży. Polecam przeczytać w oryginale, bo tłumaczenie gubi wiele smaczków.

 1. Keri Smith „Zniszcz ten dziennik”

  Książka zaledwie po kilku latach stała się ikoną. Bardzo ciekawa pozycja, w której to my i nasze zachowanie gra pierwsze skrzypce. Dziennik zawiera wskazówki i polecenia co do tego, co mamy robić z poszczególnymi stronami. Każde z „ćwiczeń” prowokuje do przełamania jakiejś blokady lub uruchomienia wyobraźni. Polecam osobom, które niekoniecznie szukają suchej wiedzy, a wolą raczej trochę się pobawić. Podobno bardzo fajnie wypełnia się go z dziećmi.

 1. Twyla Tharp „The Collaborative Habit”

  Druga część słynnej książki „The Creative Habit: Learn It and Use It for Life”. W tej części Tharp skupia się na kreatywnej współpracy między różnymi artystami tworzącymi widowiska taneczne. Autorka jest jedną z najbardziej znanych choreografek na świecie, współstworzyła między innymi musical Hair.

 1. Edward De Bono „Myślenie Lateralne. Czym jest i jak wiele znaczy”

  klasyczna pozycja o myśleniu lateralnym, czyli przeciwieństwie myślenia liniowego, którego głównie jesteśmy uczeni. Pokazuje korzyści z innego podejścia do problemów, jak również rozkłada na czynniki pierwsze powody, dla których zazwyczaj wpadamy w myślowe schematy.

 1. Austin Kleon „Steal Like an Artist”

  Pozycja w formie przypominającej książki Paula Ardena, ale dotycząca bardziej twórczości samej w sobie niż kreatywności w pracy. Dużo ciekawych przemyśleń i prowokacji. Całość świetnie zrobiona graficznie, wypchana genialnymi cytatami.

 1. Julia Cameron „Droga Artysty”

  To moja prywatna biblia. Cameron, utytułowana pisarka i scenarzystka, znana z prowadzenia warsztatów pomagających zablokowanych twórcom przezwyciężyć strach, odrodzić w sobie dziecko i zrozumieć emocje towarzyszące procesowi twórczemu. To właśnie z tej książki pochodzi mój codzienny rytuał, czyli poranne strony, o których pisałem już tutaj i tutaj. Książka podzielona jest na 12 tygodni, w których przerabiamy różne emocje i blokady. Każdy rozdział zakończony jest kilkoma lub kilkunastoma ćwiczeniami, które mają pogłębić nasze zrozumienie samych siebie i tego, skąd pochodzą blokady. Ćwiczeń jest dużo, a czasu mało, więc polecam za każdym razem robić co najmniej dwa. To, które najbardziej nam się spodobało, o którym myślimy „O, to będzie fajne” i to, które od początku budzi naszą niechęć, bo prawdopodobnie najwięcej wtedy przerobimy.

 1. David i Tom Kelley „Creative Confidence”

  Kolejni guru rozwoju kreatywność, założyciele studia designu IDEO oraz twórcy metodologii Design Thinking, która powoli staje się standardem projektowania usług i rozwijania produktów. Książka wypełniona anegdotami z pierwszej ręki, od braci, którzy całe swoje życie spędziły na projektowaniu i rozwiązywaniu problemów.

Jeżeli znacie lub słyszeliście o jakiś ciekawych książkach, szczególnie polskich autorów, to dopiszcie je w komentarzach, bardzo chętnie się z nimi zapoznam. Może uda nam się stworzyć tutaj bazę klasyków w temacie rozwoju kreatywności.

F.

Zdjęcie Tytułowe: CCAC North Library