Podejrzewam, że wiesz, że wszystkie dzieci rodzą się geniuszami, że kropki można łączyć tylko patrząc wstecz i że on jedynie odkrył 1000 sposobów, jak nie da się zbudować żarówki.

Wszyscy znamy te słowa i to zaczyna być ich problem. Wyświechtane tracą moc, a może po prostu na nas robią już mniejsze wrażenie?

Czas poszerzyć horyzonty.

1. „Świat ma w sobie wszystko, ale możecie widzieć tylko to, do czego zostaliście wytrenowani.”

Bruce Lipton

Cóż bardziej decyduje o naszym życiu niż podświadomość? Niż zestaw przekonań, które wpływają na to jak interpretujemy wydarzenia, oceniamy sytuacje i podejmujemy decyzje?

O sile percepcji pisałem już wielokrotnie, między innymi tu, tu i tutaj.

2. „Człowiek jest tym, o czym myśli przez cały dzień”

— Ralph W. Emerson

To w pewnym sensie uzupełnienie słów Liptona. Często widzę ludzi, którzy podchodzą do nowego zadania i mówią sobie: nie potrafię tego zrobić. Jak więc może im się udać? A co jeżeli przeżywają życie powtarzając sobie mantry, które ciągną ich w dół, które pomniejszają ich wartość, które sprawiają, że czują się gorsi?

Często, niczym w pijackim ciągu, nie zdajemy sobie z tego nawet sprawy.

Zastanów się, czy gdyby osoba towarzysząca ci w życiu mówiła do ciebie codziennie dziesięć razy to, co powtarzasz sobie cały dzień w głowie, to czy nadal byłaby chcianym towarzyszem?

3. „Tylko ci, którzy ryzykują pójściem za daleko, mogą odkryć, jak daleko można pójść”

— T.S. Eliot

Żeglując przy silnym wietrze, gdy napniesz mocniej grota, twój jacht stanie w przechyle. Przechył jest w porządku, wystarczy, że poluzujesz żagle. Jeżeli jednak będziesz bać się przechyłu, nie dobierzesz mocniej żagli i być może nigdy nie dowiesz się, jak szybko można było płynąć.

Podobnie w życiu – jeżeli panicznie będziesz bać się błędów, być może nigdy nie dowiesz się, jaki masz potencjał.

4. „Każdy ma talent. Rzadka jest jednak odwaga, aby podążać do ciemnych miejsc, do których talent nas prowadzi”

— Erica Jong

Wszelkie naukowe i kulturalne przełomy zostały dokonane przez osoby, które zaufały swojej intuicji. Które podążyły w kierunku, w którym nie podszedł nikt przed nimi, mimo że nie wiedziały, co tam znajdą.

5. „Problemem nie jest tworzenie nowych koncepcji, tylko pozbywanie się starych”

— John Maynard Keynes

Jak często zdarza ci się coś robić, ponieważ „zawsze tak to robiliśmy”? Przyzwyczajenia – szczególnie intelektualne – są tak straszne po części dlatego, że nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia.

Następnym razem, gdy będziesz siadać do nowego projektu nie zastanawiaj się, co byłoby kreatywne, tylko co jest tak oczywiste, że nie zdajesz sprawy, że w ogóle istnieje.

6. „Aby malować, musisz zamknąć oczy i zacząć śpiewać”

— Pablo Picasso

Ja nie wstawiłbym cytatu z mistrza?

Bardzo często, gdy siadamy do kolejnego projektu dla trudnego klienta zapominamy o tym, co sprawiło, że zaczęliśmy się tym zajmować. Kreatywność jest odpowiedzią na radość, na przyjemność tworzenia, niezależnie od efektów.

7. „Epoka kamienia łupanego nie skończyła się dlatego, że zabrakło kamieni”

– Anonim

Bardzo łatwo jest ugrzęznąć w przekonaniu (szczególnie będąc otoczonym tak rozwiniętą technologię, jak współczesna), że oto jesteśmy „na szczycie” naszej cywilizacji. Niebezpieczeństwo polega na myśleniu, że już nic się nie zmieni.

Tymczasem można śmiało założyć – a w zasadzie mieć nadzieję – że za 100 lat nasze systemy polityczne, społeczne i ekonomiczne (nie wspominając o technologii) będą całkowicie inne.

Jedyną stałą jest zmiana, jak mówiło się w jednej z firm, w których pracowałem. Ten, kto nie wyrobi sobie mentalnego przyzwyczajenia do ciągłego szukania lepszych rozwiązań, ten szybko wyleci z gry.

8. „Jeżeli koncepcja od samego początku nie jest szalona, nie ma dla niej żadnej nadziei”

– Albert Einstein

Nie da się wymyślić niczego nowego, rozwijając zaledwie stare schematy. Musimy wyjść poza to, co wydaje się bezpieczne i dobrze znane.

9. „Jeżeli wszyscy uważają, że jesteś w błędzie, jesteś o jeden krok do przodu. Ale może być lepiej. Jeżeli wszyscy zaczynają się z ciebie śmiać, wtedy jesteś o dwa kroki do przodu”

– Albert Szent-Gyorgi

Ludzie niechętni są zmianom, szczególnie zmianom w myśleniu. Będą uparcie starali się odwieść cię od podejmowania działań, które mogą zatrząść ich starym, dobrze ułożonym światem. Im silniejszy czujesz opór tej skostniałej materii, tym większa szansa, że jesteś na tropie czegoś świeżego.

10. „A ci którzy tańczyli, uznani zostali za szaleńców przez tych, którzy nie słyszeli muzyki.”

– Friedrich Nietzsche

Łatwo jest ulec presji, gdy wszyscy na około podważają nasze pomysły. Jednak nasza kreatywność wynika dokładnie z tego, kim jesteśmy. Jest odpowiedzią na to, że potrafimy zobaczyć rzeczy inaczej, że widzimy to, jakie mogą być, a nie tylko to, jakie są (tak, to cytat z Glee). Nie możemy pozwolić, aby opinia tych, którzy widzą mniej powstrzymywała nas od wyrażania tego, kim jesteśmy.

11. „List ten dłuższy jest jedynie dzięki temu, iż nie miałem czasu napisać go krócej.”

– Blaise Pascal

Prostota jest szczytem wyrafinowania, jak mawiał Steve Jobs, ale wymaga też dużo pracy. Nie sztuką jest stworzyć wielką koncepcję marki i opisać ją na trzydziestu stronach raportu dla zarządu. Sztuką jest ubrać ją w dwa słowa, które później zapamiętają miliony.

To jednak wymaga czasu i pracy. Dyscypliny i ciągłego szlifowania warsztatu.

12. „Jeżeli tworzę z serca, wszystko działa. Jeżeli z głowy, praktycznie nic”

— Marc Chagall

Piałem o tym przy okazji 15 rzeczy które blokują naszą kreatywność – aby stworzyć coś nowego nie należy skupiać się na byciu kreatywnym, tylko na jak najlepszym rozwiązaniu danego problemu.

Dzięki temu unikniemy pułapki tworzenia sztuki dla sztuki – i bycia sztucznym.

13. „Otrzymałeś jedynie odrobinę szaleństwa, nie możesz jej stracić”

— Robin Williams

Jakże łatwo jest zatracić się w tej codziennej szarówie. Jak łatwo zapomnieć, po co to wszystko robimy, gdy wygoda konformizmu jest taka kusząca.

Musimy pielęgnować nasze wewnętrzne dziecko. Dbać, by zawsze było nasycone nowością. Inaczej bardzo szybko stracimy tę iskrę która nas wyróżnia i pozwala nam tworzyć.

Esencja

Piękno aforyzmów polega na tym, że pozostawiają szerokie pole do interpretacji.

Nie zgadzasz się z moją?

Była za głęboka, za płytka, a może za bardzo na lewo? Chętnie poznam twoją opinię.

Tylko pamiętaj, nie dziel się w komentarzach swoimi cytatami, bo jeszcze ktoś się zainspiruje!

F.

Zdjęcie tytułowe: Florin Gorgan