Niezależnie czym się zajmujesz, stały napływ wiedzy i szlifowanie umiejętności jest niezbędne żeby stać się lub pozostać najlepszym. Jak w starym przysłowiu – kto nie idzie do przodu, ten się cofa.

Mądre zdobywanie wiedzy nie jest jednak takie łatwe.

Wiedzę można zdobywać w dwóch kierunkach. Z jednej strony, możemy zagłębiać się w temacie, którym się zajmujemy. Chodzić na konferencje, czytać książki, branżowe, blogi, media oraz ćwiczyć warsztat. Z drugiej strony, możemy wychodzić poza to czym się zajmujemy. Odkrywać nowe horyzonty i poszerzać wiedzę.

Ciężko powiedzieć co z tego jest ważniejsze.

Głębokość

Pozornie mogłoby się wydawać, że ważniejsze jest zagłębianie się w swojej dziedzinie. W ten sposób stajemy się ekspertami w tym co robimy a dzięki temu możemy zarabiać na życie

Problem jednak polega na tym, że nie wychodząc poza branżową wiedzę i szlifowanie umiejętności, nigdy nie będziemy lepsi na rynku. Będziemy wręcz wciąż biec za jego liderami, starając się dotrzymać im kroku. Będziemy eksploatować branżę, ale jej nie wzbogacimy. W pewnym momencie możemy być nawet najlepsi, ale na pewno nie będziemy innowacyjni. Nigdy nie pójdziemy krok dalej.

Jest jednak jeszcze coś. Osoby zamykające się w swoim obszarze wiedzy tracą zrozumienie dla tego, co dzieje się dookoła nich. Można nimi łatwo manipulować bo nie potrafią łączyć faktów i zauważać większych i ważniejszych zależności.

Część złośliwych osób twierdzi, że tak właśnie zaprojektowany jest obecny system szkolnictwa. Produkuje wysoko wyspecjalizowane osoby bez podstawowej wiedzy na inne tematy, która idealnie nadaje się do wypełniania poszczególnych luk w systemie. Nie można nie zgodzić się z tym stwierdzeniem.

Big Picture

Z drugiej strony możemy rozszerzać nasze horyzonty. Poznawać nowe dziedziny, odkrywać nowe rynki i rozwijać się na wielu płaszczyznach. Stać się przysłowiowym człowiekiem renesansu. Niesie to jednak zagrożenie, że staniemy się dyletantami, wiedzącymi bardzo mało na bardzo wiele tematów. Owszem, będziemy mogli uczestniczyć w wielu dyskusjach, ale nasze zdanie będzie mało wartościowe.

Złoty środek

Ideałem jest zapewnienie sobie dopływu wiedzy z wielu różnych obszarów, tak abyśmy mogli z jednej strony szlifować nasze umiejętności, a z drugiej je wzbogacać.

Jeżeli czytasz tego bloga, to prawdopodobnie chcesz rozwinąć w sobie jeszcze bardziej kreatywność. Jednym ze sposobów będzie więc zanurzenie się w jej różnorodności, zrozumienie co ją stymuluje, a co blokuje. Z drugiej strony, żeby pobudzić kreatywność możesz wzbudzić swoje zainteresowanie otaczającym światem. Zacząć ponownie dziwić się, inspirować i rozwijać jako człowiek.

* * *

Poniżej polecam 10 z moich ulubionych i moim zdaniem najlepszych TED-ów. Wybór nie był łatwy i dlatego postanowiłem zostawić to jako część pierwszą, już wkrótce rozszerzoną o kolejną.

Nie jest to jednak po prostu 10 TED-ów, a żeby temu co pisałem wcześniej stało się zadość, podzieliłem je na dwie kategorie po 5 inspirujących występów.

Pierwsze pięć wystąpień dotyczy bezpośrednio tematu kreatywności i pozwala pogłębić wiedzę na jej temat.

Drugie pięć leży na peryferiach kreatywności, czasem jedynie do niej nawiązując. Dzięki nim zobaczysz świat z trochę innej perspektywy i być może zainteresujesz się jego różnorodnością!

TOP 5 – KREATYWNOŚCI

1. Elizabeth Gilbert – Your elusive creative genius

Zrzut ekranu 2015-11-10 o 19.17.39

Bardzo poetyckie wystąpienie autorki „Jedź, módl się i kochaj”. Gilbert pokazuje to, z czym zmagają się osoby związane z twórczością, na wielu różnych płaszczyznach. Mnie zainspirował i pokrzepił. Zobaczyłem z jednej strony jak różnorodna potrafi być twórczość, a z drugiej strony poczułem, że nie jestem sam w wielu zmaganiach z weną.

2. David Kelley – How to build your creative confidence

Zrzut ekranu 2015-11-10 o 19.18.29

David Kelley, założyciel legendarnego studia designu IDEO, będącego m.in. odpowiedzialnym za pierwszą myszkę komputerową do Macintosch, w bardzo osobisty sposób pokazuje jak można rozwijać swoją kreatywną pewność siebie. Pokazuje też jak z psychologicznego punktu widzenia małymi krokami budować w sobie wiarę we własne umiejętności.

3. Kirby Ferguson – Embrace the remix

Zrzut ekranu 2015-11-10 o 19.18.46

Wszystko już było. To fakt. Wszystko co teraz powstaje jest tylko kopią, połączeniem lub transformacją tego, co stworzono wcześniej. Ale to dobrze, zawsze tak było. Kopiowanie, łączenie i transformacja to jedyne narzędzia, które mamy do dyspozycji. Historia wynalazków jest historią wielkiej niekończącej się burzy mózgów, w której budujemy na pomysłach innych.

4. Phil Hansen – Embrace the shake

Zrzut ekranu 2015-11-10 o 19.19.04

Bardzo osobista i inspirująca opowieść o tym jak nasze własne ograniczenia potrafią pobudzać w nas kreatywność o której nie mieliśmy pojęcia. Dużo czerpałem z tego wystąpienia pisząc ten post.

5. Ken Robinson – Do schools kill creativity?

Zrzut ekranu 2015-11-10 o 19.19.28

Nie mogłoby oczywiście zabraknąć wszystkich trzech wystąpień Kena Robinsona, ikony rozwoju kreatywności. Niby wszyscy znają jego słowa, a jednak wciąż popełniamy te same błędy, a co gorsza idziemy w tym samym, błędnym kierunku. Warto obejrzeć jeszcze raz i odświeżyć sobie pamięć.

TOP 5 – BIG PICTURE

6. Andrew McAfee: What will future jobs look like?

Zrzut ekranu 2015-11-10 o 19.19.55

Przyszłość naszej cywilizacji, a w tym rynku pracy należy do robotów. Większość ludzi się tego obawia, ale jak pokazują badania i praktyka, technologia tworzy więcej miejsc pracy niż ich usuwa. Przy okazji eliminuje te nudne, powtarzalne i nie wymagające myślenia stanowiska, a na ich miejsce tworzy specjalistyczne i wysoko płatne. Rozumiejąc w jakim kierunku zmierzamy, łatwiej jest przygotować się na nadchodzące zmiany.

7. Neri Oxman: Design at the intersection of technology and biology

Zrzut ekranu 2015-11-10 o 19.20.11

Bardzo ciekawe i inspirujące wystąpienie pokazujące jak na skrzyżowaniu dwóch odrębnych dziedzin: technologii i biologii, wyrasta przyszłość.

8. Adam Spencer: Why I fell in love with monster prime numbers

Zrzut ekranu 2015-11-10 o 19.20.30

Pierwszy raz zrozumiałem na czym polega wyjątkowość liczb pierwszych i dlaczego wyszukiwanie ich jest tak trudne. Teraz też łatwiej mi zrozumieć dlaczego to właśnie na nich oparto nową walutę – Bitcoin. Bardzo ciekawe i świetnie poprowadzone wystąpienie szczególnie dla osób, którym podobnie jak dla mnie matematyka nie jest bliska.

9. Louie Schwartzberg: Hidden miracles of the natural world

Zrzut ekranu 2015-11-10 o 19.20.49

Natura jest niesamowita. Jej różnorodność, złożoność i nieprzewidywalność bardzo często zapiera dech. Szczególnie gdy uchwycona jest na tak doskonałych fotografiach. Chwila, żeby rozpłynąć się w zachwycie i nabrać pokory przed matką naturą.

10. Hans Rosling: The best stats you’ve ever seen

Zrzut ekranu 2015-11-10 o 19.21.08

Niedawno usłyszałem, że Hans Rosling to taki Mick Jagger Teda! Doskonałe wystąpienia i bardzo ciekawy sposób prezentowania danych i wyciągania z nich wniosków. Pomaga zauważyć jak świat się zmienia, co bardzo łatwo umyka naszym oczom. Przydałoby się większości moich wykładowców…

To pierwsze, ale na pewno nie ostatnie tego typu zestawienie.

Napiszcie proszę, które TED-y znaliście, a które nie i co wydało wam się najciekawsze!

F.

* Wszystkie zdjęcia i grafiki pochodzą ze strony ted.com